„Ministarstvo pravde raspolaže podacima koji se odnose na period od 10.1.2014. do 18.7.2015. godine. Ovo iz razloga što je Zakonom o izvršenju kazne zatvora, novčane kazne i mjere bezbjednosti, koji je stupio na snagu 18. jula 2015. godine, propisano da „zatvorenik koji ispunjava uslove za uslovni otpust sa izdržavanje kazne zatvora ili kazne zatvora od četrdeset godina, u smislu Krivičnog zakonika, može podnijeti molbu za uslovni otpust sudu koji je donio odluku u prvom stepenu”, saopšteno je iz Ministarstva pravde.
Prema saznanjima Dana od 2014. godine dosad uslovni otpust je dobilo oko 300 osuđenih lica. Međutim, iz Ministarstva su kazali da ne mogu saopštiti podatke o tome koji su osuđenici i kada dobili uslovni otpust.
Ministarstvo pravde nije vodilo evidenciju po krivičnim djelima, zbog toga što Komisija za uslovni otpust odluku nije donosila na osnovu krivičnog djela zatvorenika koji je podnio molbu za uslovni otpust.
Prema važećem zakonu, uslovno se može otpustiti lice koje je izdržalo dvije trećine kazne zatvora, a posebno polovinu kazne ili kaznu od četrdeset godina, ako se popravilo toliko da se može očekivati da će se na slobodi dobro vladati, a naročito ukoliko se očekuje da do isteka vremena za koje je izrečena kazna neće učiniti novo krivično djelo.
O uslovnom otpustu osuđenih lica odlučuje Komisija za uslovni otpust, koju obrazuje ministar pravde.
Pored ministra pravde, komisiju čine predstavnici Vrhovnog suda, Vrhovnog državnog tužilaštva, Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva zdravlja, kao i starješina organizacije Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija. Postupak uslovnog otpusta pokreće se na osnovu predloga organizacije (ZIKS), molbe osuđenog lica ili članova njegove uže porodice. Prilikom odlučivanja o uslovnom otpustu komisija pribavlja izvještaj organizacije o radu i vladanju osuđenog lica za vrijeme izvršenja kazne zatvora.
Komentari