Niko nije kriv za paljenje džamije
Bajrakli džamija

Šteta od 23 miliona i 650 000 dinara

Niko nije kriv za paljenje džamije

Prvi osnovni sud u Beogradu nikog od 9 optuženih nije osudio za paljenje Bajrakli džamije 17. marta 2004. . Troje osuđeno za učešće u neredima ispred džamije.

To su vođa navijača Partizana Miloš Radisavljević Kimi, njegov otac Rade i Bojan Hrvatin. Oni su dobili kazne od po 4 mjeseca zatvora za učešće u skupini koja je u neredima u noći između 17. i 18. marta ispred Bajrakli džamije povrijedila 20 policajaca, od kojih dvojicu teže. Ostali su oslobođeno svih optužbi.

Radisavljevići i Hrvatin osuđeni su za krivično djelo učestvovanje u grupi koja vrši nasilje, odnosno jer su kamenicama gađali policajce zajedno sa drugim NN licima, probili policijski kordon na uglu ulica Kralja Petra i Gospodar Jevremove.

Tokom postupka nije dokazano da je bilo ko od okrivljenih zapalio džamiju ili oštetio imovinu u većem obimu, rekla je sudija Ivana Ramić, obrazlažući presudu.

"Nesporno je njihovo prisustvo tamo, ali to nije dovoljno za osudu", napomenula je Ramić. Osuđeni kao i tužilaštvo imaju pravo da ulože žalbu na ovu presudu u roku od osam dana.

Sudija je rekla da je ključno za osudu bilo što je osuđene svjedok prepoznao da su bili dio grupe koja je nanijela povrede dvadesetorici policajaca, koji su tom prilikom teško povrijeđeni.

Radetu Radisavljeviću sud je današnjom presudom opozvao raniju uslovnu osudu od šest mjeseci zatvora i izrekao mu je jedinstvenu kaznu od osam mjeseci zatvora. Hrvatinu je, takođe, izrekao jedinstvenu kaznu od 15 godina zatvora, jer je on ranije pravosnažno osuđen za ubistvo navijača u vozu.

Optužbi su oslobođeni Stefan Čubrović, Nikola Marinković, Goran Mitić, Boris Mitrašević, Stefan Radević i Vladan Broćić. Tužilaštvo je sredinom maja odustalo od krivičnog gonjenja još devetorice optuženih.

Oštećeni - Islamska zajednica upućena je na parnicu radi ostvarivanja naknade štete, dok je sud naložio da Radisavljevići plate sudske troškove.

Sudija je posebno naglasila da je ovaj slučaj poznat kao "suđenje za paljenje džamije", iako se optuženi terete za učešće u grupi koja je povrijedila dvadeset policajaca.

Miloš Radisavljević Kimi jedan je od vođa navijača Partizana, koji je odležao kaznu zbog prijetnji Brankici Stanković, novinarki Insajdera. U njegovu odbranu je tokom suđenja za paljenje Bajrakli džamije stao i beogradski muftija Muhamed Jusufspahić, tvrdeći da je Radisavljević sprječavao napad na džamiju, pa je i pravni zastupnik Islamske zajednice u Srbiji tražio od suda da ga oslobodi krivice.

Beogradska Bajrakli džamija zapaljena je u noći između 17. i 18. marta 2004. godine, u demonstracijama koje su u Beogradu izbile zbog nasilja nad Srbima na Kosovu.

Tada je provaljeno u dvorište, razbijeni su prozori i zapaljena džamija. U neredima je do temelja izgorjela i biblioteka sa više od 7.000 knjiga, a iz džamije je ukradeno 50.000 evra.

Optuženima se na teret stavljalo da su u Gospodar Jevremovoj ulici, gdje se nalazi džamija, učestvovali u skupini koja je zajedničkim djelovanjem zapalila džamiju, pričinivši tako štetu od 23 miliona i 650 000 dinara, oštetili okolna vozila i uništili inventar iz džamije.

U optužnici se navodi da su okrivljeni Miloš Radisavljević, njegov otac Rade, Bojan Hrvatin iz grupe demonstranata gađali kamenicama kordon policije, pa su policajci iz kordona ispalili gumene metke, od kojih je jedan pogodio okrivljenog Mitraševića u nogu.

Ubrzo je pod pritiskom demonstranata kordon probijen, a povrijeđeno je više od 20 policajaca. Polupali su prozore i inventar, a zatim zapalili džamiju. Te noći do temelja je izgorjela i biblioteka sa više od 7.000 vrijednih knjiga.

(Izvor:B92)