Iz Ministarstva za manjinska i ljudska prava su najoštrije osudili napad na Softića, navodeći da to predstavlja "ne samo izolovan protivpravni čin, već krivično djelo".
Država da vodi istragu o napadima na novinare: Đukanović
"Akt nasilja koji doprinosi atmosferi straha i netolerancije. Sloboda medija je tekovina savremene demokratije koja je od odlučujućeg značaja za dalji proces evroatlanskih integracija i medijske slobode su jedan od temelja osnovnih ljudskih prava", saopšteno je iz resora Suada Numanovića, uz napomenu da očekuju "hitnu i djelotvornu reakciju nadležnih državnih organa".
Osuda napada stigla je i iz Liberalne partije.
"Neshvatljivo je da se danas pored svih zagarantovanih sloboda, koje su propisane Ustavom Crne Gore, još uvijek atakuje na novinare koji javno iznose svoje stavove i mišljenja. Liberalna partija se nada će se u što kraćem periodu pronaći počinioci ovog napada i da u buduće ovakvih događaja neće biti”, poručili sui z LP-a.
Napad je osudio i Centar za građansko obrazovanje (CGO) i pozvao nadležne da hitno i efikasno sprovedu istragu koja će otkriti počionice i nalagodavce tog, kako su ocijenili, mučkog čina "koji je bio direktna prijetnja ne samo Softiću, već i njegovoj porodici, ali i svim slobodnomislećim novinarima u Crnoj Gori". Napad su osudili i u Pozitivnoj.
Pozitivna Crna Gora pozvala je nadležne organe da sprovedu efikasnu istragu u pronalaženju odgovornih lica i počinioca, kako bi bili procesuirani i snosili krivičnu odgovornost zbog napada na novinara, tim prije jer se, kako se navodi, radi o već drugom napadu na Softića, zbog kojeg neprijatne posljedice trpi i njegova porodica i građani Berana.
"Pozitivna Crna Gora zahtijeva drugačiji odnos prema medijskim poslenicima koji se mora ogledati ne samo u slanju slatkoriječivih čestitki ili zahvalnica medijima, već omogućavanju novinarima da nesmetano rade svoj posao. Jer suština demokratije jeste pravo na slobodu i slobodnu misao", kazala je portparolka Pozitivne Nataša Gojković.
Pozitivna najoštrije osudila napad: Gojković
"I vlast konačno mora da učinkovitom akcijom pošalje poruku da su prijetnje, maltretiranje i nasilje nad novinarima apsolutno neprihvatljiv model ponašanja, koji mora biti sankcionisan", istakla je Gojković.
Koordinator programa u CGO-u Petar Đukanović podsjetio je da je specijalni izvjestilac Ujedinjenih nacija za slobodu izražavanja Frenk La Ru, u izvještaju nakon svoje posjete Crnoj Gori u junu ove godine, naglasio da najveći problem Crne Gore, kada je riječ o slobodi izražavanja, ostaju mnogi nerazjašnjeni slučajevi napada na novinare.
"Visoki predstavnik Evropske komisije Dirk Lange je tokom jula podvukao da je sloboda medija jedan od ključnih stubova demokratije i osnovno pravo koje je zaštićeno evropskim i međunarodnim sporazumima, i poručio da EK neće prihvatiti nikakva odstupanja od ovih standarda od strane zemalja koje streme članstvu u EU", rekao je Đukanović.
Država, kako je istakao, mora pokazati vidljive i uvjerljive rezultate u vođenju istraga oko brojnih nerazjašnjenih napada na novinare koji su se u svom radu bavili i najvećim preprekama Crne Gore na putu ka EU.
"Poput korupcije i organizovanog kriminala, ali i veza kriminalnog miljea sa političkim donosiocima odluka. U suprotnom, nadležne institucije šalju poruku da su novinari koji otvaraju te za mnoge neprijatne, ali sa stanovišta javnog interesa potrebne teme, legitimne mete čime pokazuje svoju slabost, ali i nedostatak političke volje i kapaciteta da zaštite novinare što je neprihvatljivo", kazao je Đukanović.
Napad na Softića osudila je i rekacija nedjeljnika "Monitor". Zatražili su da se slučaj što prije rasvijetli.
“Sigurni smo da je bomba koja je eksplodirala pred njegovom kućom, u kojoj su bila Softićeva djeca i supruga, još jedno upozorenje da on treba da prestane da se bavi poslom koji obavlja, poštujući najviše etičke i profesionalne standarde”, navodi se u saopštenju.
(RTCG)