Novinar
Milan Pantić/Foto: novosti

Nova saznanja

Novinar "Novosti", Milan Pantić ubijen zbog cementare?

Istraga o mučkoj likvidaciji novinara „Novosti“ došla do novih saznanja: Mogući motiv - sprječavanje pisanja o velikoj aferi o malverzacijama uoči privatizacije „Novog Popovca"

Policijska bilješka i zvanično je potvrdila da je Zoran Janjušević, nekadašnji savjetnik premijera Zorana Đinđića, odbio da na tzv. detektoru laži govori o slučaju ubistva novinara „Novosti“ Milana Pantića. Poligrafsko ispitivanje je odbio i Nemanja Kolesar, svojevremeno član kabineta predsjednika Vlade i predsjednik UO Cementare „Novi Popovac“.

Janjušević je, naime, demantovao vijest da je odbio poligrafsko ispitivanje, koja je potekla od Komisije za istragu ubistava novinara. Međutim, Veran Matić, predsjednik komisije, u srijedu je saopštio da postoji zvanična policijska bilješka o Janjuševićevom iskazu, kao i još jedna o tome da je nakon davanja izjave odbio poligrafsko ispitivanje, sa argumentom da je već rekao sve što je znao.

- Iz ove službene bilješke se vidi da nisam dao nikakvu lažnu izjavu iz „ličnih razloga“ kao i da ova činjenica ne potiče iz Komisije, već iz dokumenta MUP Srbije - rekao je Matić.

Policijska istraga, koja je intenzivirana od početka godine i osnivanja Komisije za istragu ubistava novinara, ukazala je da je Pantićevo ubistvo najvjerovatnije povezano sa njegovim istraživanjima o zloupotrebama u današnjoj Cementari „Holcim“, neposredno prije njene privatizacije. Postoje indicije da je Pantić spremao još jedan tekst o malverzacijama i da ga je upravo to koštalo života. Navodno, motiv za ubistvo bio je da se zaustavi objavljivanje članka koji je u tom trenutku pisao, koji bi razotkrio mnoge pojedinosti i otvorio veliku aferu.

 PRESRETANJE RAZGOVORA

Inspektori su prvi put počeli da analiziraju telefonske razgovore obavljane u Jagodini uoči, tokom i neposredno nakon ubistva Milana Pantića. Posao je, saznajemo, veoma opsežan i otežan zbog malog broja centrala mobilne telefonije. I dalje nisu sigurni da li će, na osnovu listinga, uspjeti da lociraju uključene u organizaciju i izvršenje ovog zločina i povežu ih. Inače, da je bilo propusta u svim ranijim istragama, pokazuje i činjenica da do ove godine nikada nisu provjeravani listinzi Pantićevog mobilnog telefona.

Odluka o privatizaciji „Novog Popovca“ donijeta je aprila 2001. godine, a tender raspisan u julu, samo mjesec dana nakon što je Pantić ubijen. Na jednoj od sjednica Upravnog odbora Cementare, pored Kolesara, koji je bio predsjednik UO, prisustvovao je i Janjušević, u svojstvu savjetnika predsjednika Vlade Srbije.

Janjušević i Kolesar kasnije su dovedeni u vezu sa malverzacijama u prodaji fabrike cementa. Njih dvojica bili su osumnjičeni da su zloupotrijebili službeni položaj u ovom kupoprodajnom procesu. Tužilaštvo je tvrdilo da su umiješani u dogovor sa budućim kupcem, „Holcimom“, da njihovo preduzeće „Brajtenburger“ bude proglašeno za najpovoljnijeg kupca. Zauzvrat je navodno, u nekoliko navrata, uplaćeno oko dva miliona dolara na račun firme „Majron sejls limited“ sa Sejšelskih ostrva, čiji je vlasnik Janjušević. Istraga je trajala duže od pet godina, ali je tužilaštvo obustavilo u decembru 2010. godine zbog nedostatka dokaza.

 POZNATE UBICE?

Policija ima ozbiljna saznanja o tome ko su najvjerovatniji neposredni izvršioci ubistva. Riječ je o dvojici plaćenih ubica, od kojih je jedan na slobodi u inostranstvu, dok drugi već izdržava višedecenijsku kaznu zatvora.

(večernje novosti)