Na meti lopova crkve, groblja, muzeji...
Ilustracija

Dosad su krađe samo konstatovane

Na meti lopova crkve, groblja, muzeji...

Mnogobrojni kradljivci, "ljubitelji" znamenitih starina, ponovo "operišu" širom Crne Gore. Odnose vredne eksponate iz muzeja. U "modi" amfore. Na meti i crkve, groblja...

Širom Crne Gore, posebno na njenom primorju, "ljubitelji" starina "istražuju" i kopno i podmorje. Rade to tokom žarkih ljetnjih mjeseci, a još više tokom zime, kada je predio uz more pust i kada imaju dosta prostora za "manevar". Čine to kako bi se domogli vrijednih stvari, pa se krađe kulturno-istorijskog blaga dešavaju u kontinuitetu.

Priobalni dio je najugroženiji jer obiluje sakralnim, muzejskim i drugim objektima u kojima je pohranjeno ogromno blago iz burne prošlosti ovih krajeva.

Lopovi su ohrabreni činjenicom da se slabo ili gotovo nikako nije ulazilo u trag onima koji su ranije provaljivali u ove objekte, pa su na meti naročito seoske crkve uz puteve i malo podalje od naselja. Tako je u Novoselju, iznad Petrovca, iz Crkve Svetoga krsta, koja je vješto otključana, odnijet novac vjernika. Slično se događalo kod Sutomora, u selima Grblja, gde sve više ljudi posjećuje crkve i ostavlja novac na za to predviđenim mjestima.

- Drvene ikone se manje kradu, jer lopovi znaju da će biti otkriveni tokom njihove prodaje. Ali, zato se krade crkveni mobilijar, pretežno srebro, ako ga ima, koje se prodaje pošto bude izliveno - govore u istrazi.

Krade se praktično u kontinuitetu, a lopovi su izmicali pravdi. Zanimljivo je da nikada nije rasvjetljena najveća pljačka dosad, ona u Muzeju starog kapetana u Baošićima. U kamenu kulu iznad magistralnog puta u šumarku koji je skriva, lopovi su upadali u više navrata. Pokradeno je oko 2.000 eksponata koje je pokojni kapetan Miroslav Štumberger skupljao gotovo cio vijek. Mahom su svi bili vezani za more, brodove i podmornice na kojima je skromni Slovenac proveo svoj radni vijek. Svoje blago je zavještao opštini hercegnovskoj.

Provalnici su upadali i u Crkvu Svetog Eustahija u Dobroti kraj Kotora. Krali su vrijedne slike. Tada su uhvaćeni maloljetnici, ali oni "školovani" lopovi nisu odustali.

Na meti kradljivaca je i arheološko blago Crne Gore. Ranije su nestajale eksponati iz muzeja, i to oni najvrijedniji iz grčkog i rimskog perioda, a u poslednje vrieme u "modi" su amfore, čija je cijena i do 5.000 evra. U podmorju, i pored nešto strože kontrole nadležnih, i dalje vlada haos. Čerupaju se pokretni dijelovi potonulih brodova, čije su lokacije na internetu, pa se lakše dolazi do njih. Lopovi imaju lažne legitimacije raznih saveza i udruženja u slučaju da budu uhvaćeni.

Dosad su krađe samo - konstatovane. Objekti u kojima se čuva blago zaštićeni su uglavnom u gradskim zonama, dok su seosko područje i skrovite uvale uz more idealno mesto za "rad" kradljivaca.

Pažnju lopova posebno privlače pravoslavne crkve u zaleđu obale. U tri perioda gotovo je desetkovano blago čuvene ikonopisne škole "Rafailović-Dimitrijević" iz Boke kotorske. Vrijedne ikone su prodavane širom Evrope. Trgovalo se ranije i dijelovima ikonostasa, zlatnim i srebrnim krstovima, putirima, panagijama... No kako je tehnika napredovala, takvi eksponati sada su manje interesantni lopovima, jer ostavljaju tragove koji se lakše otkrivaju.
Lopovi ne biraju ni mjesto ni vrijeme za akciju, što pokazuje najnovija "trgovina" starim grobnicama u Petrovcu. Lopvi betoniraju stare rake, koje su pripadale mještanima koji su davno umrli, kako bi bile kamuflirane i prodaju ih onima koji su se ovdje naselili, a koji za svoje porodice traže grobno mjesto. U Crmnici su lopovi upadali u grobnice ne bi li pronašli nešto vrijedno što je s pokojnikom sahranjeno. Sa seoskih grobalja kradu se čak i bronzane biste pokojnika i drugi predmeti od metala.

(Večernje novosti.online)