Bebe najviše kradu u Beogradu, Novom Sadu i Kruševcu!
Ilustracija

Donošenje zakona

Bebe najviše kradu u Beogradu, Novom Sadu i Kruševcu!

Ako vam kažu u porodilištu da je dijete mrtvo - ne vjerujte! U lancu trgovine beba su ljekari, babice, matičari, MUP, serverke, čistačice...

DNK banka, video-nadzor u porodilištima i donošenje zakona koji će u najboljem smislu smanjiti krađu beba i poboljšati situaciju u kojoj se Srbija nalazi, lista je zahtjeva Udruženja roditelja nestalih beba Srbije, na koju još uvijek nadležni ne reaguju. 

O probelemu krađe djece iz porodilišta, danas su u Narodnoj skupštini Srbije govorili ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović i Vladimir Čičarević, predsjednik Udruženja rodutelja nestalih beba Srbije. Prisustvovao je i Žarko Obradović, kao i nekoliko majki, čija su djeca ukradena. 

Povod za okupljanje bio je zajednička inicijativa Socijalističke partije Srbije i Udruženja roditelja nestalih beba Srbije da se njihove aktivnosti nastave i da se u narednom vremenskom periodu napravi određena strategija koja će spriječiti dalji nestanak beba. 

U posljednjih deset godina podnijeto je preko 1.500 prijava i nijedna nija procesuirana, a u proteklih 30 godina podnijeto je samo 6 krivičnih prijava za greške ljekara, naveo je Čičarević. Udruženje roditelja nestalih beba Srbije osnovano je prošle godine i iza njega danas stoji nekoliko stotina roditelja. 

- Ja sam otac kome je dijete ukradeno. Krađa beba nije samo krađa, tu postoje gore stvari. Imamo dokumentovane dokaze, imamo nađenu djecu, imamo urađene DNK analize, samo država treba da donese pravilne odluke, da istina dođe na vidjelo. Apelujem na građane Srbije da u porodilištu, ako im se kaže da je dijete mrtvo, ne vjeruju. Imaju puno zakonsko pravo da traže dijete na uvid – podsjeća Čičarević. 

- Planiramo da napravimo DNK banku, gdje će se sprovoditi svi testovi, van zemlje. U Srbiji je rađeno 6 DNK analiza u privatnim klinikama, gdje su svi bili negativni. Kad smo iste analize uradili u Beču, rezultati su bili pozitivni. U lancu trgovine beba su ljekari, babice, matičari, MUP, serverke, čistačice. U Srbiji niko nije zaštićen – nastavlja Čičarević. 

Postojalo je bezbroj situacija kad su bebe ispadale iz kolica, sa smrtnim ishodom ili palarizom, a video-nadzor u porodilištima još uvijek nije uveden. 

Slavica Đukić Dejanović kaže da su do je zabilježen napredak kada je sprječavanje krađe djece u pitanju, i da su donijete odluke koje će pomoći sprječavanju ovakvih stvari. 

- Roditelj ili blizak srodnik danas ima puno pravo uvida u medicinsku dokimentaciju i u smrtni ishod djeteta. To je rezultat dosadašnje aktivnosti. Dosta toga je urađeno od 2005, kad ništa nije postojalo, ali taj parcijalni rad nije dao željeni rezultat, jer sumnja značajnog broja roditelja da problem nije riješen – ističe Dejanovićeva. 

Pored uvođenja video-nadzora, zatraženo je donošenje lex specialisa, koji će se odnositi samo na nestale bebe. Srbija će biti prva zemlja u svijetu koja će donijeti taj zakon, ukoliko se prihvati predlog o njegovom donošenju. 

Najviše ljekara na ”crnoj listi” nalazi se u Beogradu, Novom Sadu i Kruševcu.