Specijalni sud u Beogradu odredio je Šariću, koji je optužen za šverc droge i pranje novca, pritvor do 60 dana zbog, kako je saopšteno, opasnosti od bjekstva i drugih razloga u konkretnom slučaju.
Kako se navodi, dežurno krivično vanpretresno vijeće ocijenilo je da i dalje postoje razlozi zbog kojih je Šariću pritvor bio određen 9. decembra 2010. godine. Pritvor traje do dalje odluke suda, a najduže 60 dana, navodi se u saopštenju.
Ističe se da je Šariću određen pritvor zbog opasnosti od bjekstva, bojazni da bi boravkom na slobodi mogao da ponovi krivično djelo, s obzirom na to da postoji opravdana sumnja da se u konkretnom slučaju radi o veoma ozbiljnom i organizovanom švercu kokaina, kao i činjenici da je ranije osuđivan.
Ministar pravde Duško Marković je kazao da su na hapšenju Šarića zajedno radile crnogorske i srpske službe. On je naveo da je zajednička radna grupa pokrenuta nakon razgovora Markovića i tadašnjeg prvog potpedsjednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića.
Ministar pravde Duško Marković je kazao da su na hapšenju Šarića zajedno radile crnogorske i srpske službe. On je naveo da je zajednička radna grupa pokrenuta nakon razgovora Markovića i tadašnjeg prvog potpedsjednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića.
Marković je dodao da je operacija transfera Šarića obavljena između 6.30 i 7.30 časova. Marković je odgovarajući na pitanje novinara kazao da Šarić nije uhapšen prije 15 dana.
On je naveo da je siguran da se Šarić nije skrivao u Crnoj Gori. Marković je naveo da se Šarić u Crnoj Gori nalazio samo jutros i kazao da se vidio sa porodicom na podgoričkom aerodromu.
Marković je kazao da Šarić nije imao nikakve kontakte sa političarima u Crnoj Gori.
Vučić: Radila tajna grupa
Vučić je kazao da su u okviru akcije agenti Srbije i Crne Gore boravili na teritoriji trećih zemalja.
On je još rekao da je Šarić stigao na crnogorski aerodrom avionom jedne latinoameričke zemlje, gdje se u međunarodnom prostoru zadržao neko vrijeme kada se vidio s porodicom. Prema njegovim riječima, Šarića ne može dobiti status svjedoka saradnika, jer je optužen kao organizator kriminalne grupe.
"Šta god pričao, ne može da dobije taj status, jer je provooptuženi i odgovaraće za najteža krivična djela koja mu se stavljaju na teret", rekao je Vučić.
"Poslije lociranja i jasnih dojava i saznanja da je lociran, 24. februara Vladi se javio branilac Šarića i ponudio bezuslovnu predaju svog klijenta, što smo prihvatili, prvo, da ne bi bilo odugovlačenja kroz ekstradicione postupke, da bismo izbjegli krvoproliće i konačno da bi se našao pred zakonom", naveo je Vučić.
On je potvrdio navode Selakovića da je formirana tajna radna grupa koja je bila zadužena za lociranje Šarića.
"Posebna radna grupa koja je formirana za koju javnost nije znala, u skladu s našim propisima unutar BIA, primjenjivala je najsloženije metode i sredstva za tajnu pratnju klana i porodice 270 dana, kroz stalni video nadzor objekata, GPS sredstva na 20 objekata, presretanja telefonskih i i-mejl komunikacija za 15 lica, prislušna sredstva na otvorenim i zatvorenim prostorima - ukupno 75 mjera", dodao je Vučić.
On je dodao u da su korišćena prislušna sredstva na otvorenim i zatvorenim prostorima, ukupno 51 put, a izveden je i tajni pretres na različitim lokacijama, ukupno 25 puta, u inostranstvu i zemlji angažovano je više od 20 saradnika i da je u lociranju učestvovalo najmanje 15 službi bezbjednosti.
Selaković: Predajom izbjegnuto krvoproliće
Srpski ministar pravde Nikola Selaković kazao je da je dogovorena predaja Darka Šarića, koji je tražio da prije sprovođenja u Beograd vidi majku i sina.
On je kazao da je Šarić lociran u Latinskoj Americi i da su pregovori počeli kada je hapšenje bilo izvjesno.
Šarić je preko branioca ponudio da se bezuslovno preda, čime je kako je naveo Selaković, izbjegnuto krvoproliće prilikom hapšenja. Šarić nije tražio nikakve ustupke u vezi krivičnog djela za koje se sumnjiči, ali je tražio da prije izručenja Beogradu može da vidi majku i sina u Crnoj Gori.
Selaković je kazao da je formirana radna grupa unutar bezbjednosnih struktura u Srbiji koja se bavila isključivo lociranjem Šarića i da je potraga trajala 9 i po mjeseci.
Naveo je da je veliku ulogu u lociranju Šarića osim srpske Bezbjednosno informativne agencije, imao i crnogorski MUP, kao i Ministarstvo pravde Crne Gore, pišu Vijesti.
Dodao je da su brojne strane službe učestvovale u akciji, a među njima američka CIA, slovenačka SOVA, italijanske, španske, švajcarske, belgijske i austrijske službe.