U istom periodu na toj dionici lakše ili teže tjelesne povrede zadobilo je više desetina osoba. Samo tokom ove godine na tom dijelu magistrale, koja je prilično prava i pregledna, poginule su četiri osobe.
Mada je u većini slučajeva glavni uzrok nesreća ljudski faktor, stručnjaci iz saobraćajne struke tvrde da saobraćajnica u tom dijelu magistrale nije dovoljno obezbijeđena od eventualnih izlijetanja s puta, jer nema dovoljno zaštitnih bankina.
"Na većini mjesta na ovom potezu magistralnog puta postoje samo betonski stubovi koji su na određenoj udaljenosti postavljeni jedan od drugoga, tako da čak i vozila većih širina i gabarita mogu nesmetano proći između njih, a u slučaju udara u isti pri određenim brzinama ne bi mogli spriječiti slijetanje vozila sa kolovoza", rekao je za Dnevne novine sudski vještak saobraćajne struke Goran Čarapić.
Podsjeća da su vidljivi kameni odbojnici koji su rađeni samo slaganjem kamena na kamen, bez određene armirano-betonske konstrukcije.
"Na takvim zasjecima, kao što je Dromira, neophodno je da se postave jače zaštite, odnosno čelične konstrukcije koje bi u slučaju udara vozila u iste imale mogućnost vraćanja vozila na kolovoz, a ne probijanje i slijetanje prema kanjonu. Takvih odbojnih čeličnih greda je malo na ovom potezu puta, što je i najčešći uzrok slijetanja vozila, bez obzira na koncentraciju vozača za upravljačem u trenutku nastanka saobraćajne nezgode", smatra Čarapić.
Podsjeća i da je magistala izrađena prije skoro pola vijeka i bila prilagođena kretanju automobila koji su bili tada u funkciji i protoku saobraćaja koji je bio manjeg intenziteta. Kao mogući uzrok čestih nesreća na ovoj dionici puta Čarapić ističe i činjenicu da vozači, kada izađu iz Platija i stignu do Dromire, uglavnom smatraju da su prošli teži dio saobraćajnice i opada im koncentracija.
Tu je i osjećaj da su praktično stigli do Podgorice, pa iz tog razloga i imaju neku opuštenost u vožnji, ubrzavaju kretanje vozila, ne prate saobraćajnu signalizaciju, a sve u cilju da što prije dođu do svoje destinacije.
Prema njegovim riječima, najčešće se saobraćajne nezgode sa teškim posljedicama dešavaju u ranim jutarnjim satima.