Iz policije je CdM-u saopšteno da im je slučaj prijavljen sinoć oko 18.40 časova, te da je prema njihovim saznanjima ljekarska pomoć povrijeđenima ukazana u bolnici u Risnu.
Obaviješteno je tužilaštvo, a obavljen je uviđaj.
Prema našim saznanjima, paraglajder, kojim je upravljao mladić iz Berana koji za to nema dozvolu, a sa kojim je kao saputnica letjela djevojka iz Bara, poletio je sa neuređenog i neregistrovanog letilišta sa Brajića.
Neobučeni pilot je pri doskoku ogromnom brzinom sletio na vozilo parkirano na zemlji a strahovit udar je nanio teške povrede njemu i saputnici, koji su hitno prebačeni u risansku bolnicu. Podsjećamo, ovo nije prvi udes paraglajdera u Crnoj Gori, a bilo ih je i sa smrtnim ishodom.
Agencija za civilno vazduhoplovstvo, kao nadležni organ koji treba da uredi ovu oblast i vrši kontrolu i ovog vida letenja, već godinama toleriše totalni haos koji vlada na Brajićima, a posebno letenje bez dozvola, letenje sa neuređenog i neregistrovanog terena, prizemljenje na plaži ili neuređenom i nebezbijednom parkiralištu, letenje u opasnoj zona aerodroma Tivat, komercijalno letenje sa turistima bez odgovarajućih kvalifikacija.
Inspektori za vazdušni saobraćaj Agencije za civilno vazduhplovstvo sproveli su u prethodnom periodu pojačanu kontrolu paraglajdera i utvrdili određene nepravilnosti, zbog kojih su pokrenuti prekšajni postupci i privremeno oduzeta tri paraglajdera.
Iz Agencije su ranije apelovali na sve koji se bave ovom rekreativnom djelatnošću da paraglajding letove obavljaju u skladu sa zakonskim propisima i time osiguraju svoju, ali i bezbjednost drugih ljudi.
"Sredinom jula obavljen je inspekcijski nadzor nad operacijama paraglajdera u Bečićima. Inspektori za vazdušni saobraćaj konstatovali su sledeće nepravilnosti-obavljanje letova bez nošenja neophodnih dokumenata, letenje sa putnicima bez adekvatnih ovlašćenja za tandem pilota, vanaerodromska polijetanja i slijetanja bez odobrenja Agencije i letovi sa isteklom dozvolom i polisom osiguranja pilota paraglajdera“, saopšteno je tada iz Agencije za civilno vazduhoplovstvo Crne Gore.
Za učinjene prekršaje u ovoj oblasti, po različitim osnovama, kazna se može kretati u rasponu od 300 do 2.000 eura.
Pilot paraglajdera se smatra vazduhoplovnim osobljem i shodno Zakonu o vazdušnom saobraćaju takvo lice mora biti stručno osposobljeno i zdravstveno sposobno za obavljanje te djelatnosti.
U pogledu zaštitne opreme i paraglajdera postoje prepoznati standardi koje je objavio Institut za standardizaciju Crne Gore, a navode se i u Pravilniku o uslovima i načinu upotrebe zmaja i paraglajdera.
U svim modelima za zaštitu sigurnosti jedna od glavnih barijera koje sprečavaju nesreću, pored obučenosti pilota i poštovanja regulatornih okvira, jeste i tehnologija koja se primarno odnosi na standard paraglajdera i opreme.
Piloti paraglajdera mogu polijetati sa svih površina koje imaju odobrenje Agencije, shodno Pravilniku o uslovima i načinu vanaerodromskog slijetanja i polijetanja vazduhoplova.
Piloti parglajdera moraju uvijek tražiti odobrenje za polijetanje od nadležne kontrole za letjenje. Naravno, podrazumijeva se da pilot paraglajdera mora imati odgovarajuću dozvolu za tu aktivnost.
Komentari