Sociolog Srđan Vukadinović smatra da je u Crnoj Gori razvijen sajber-kriminal u svim oblicima i da ga je teško pratiti i suzbiti, prenosi Blic Crna Gora.
„Sajber-kriminal je zbog napretka tehnologije korak ispred mogućnosti istražnih organa“, kaže Vukadinović. On je ispričao slučaj čovjeka sa Primorja koji je ostao bez vlasništva nad stanom jer je neko „provalio“ u elektronski registar nekretnina.
„Čovjek je došao u katastar da izvadi list o nekretnini čiji je vlasnik, međutim, nije uspio. Rekli su mu da se vodi na drugo ime. On je uporno pokušavao da dokaže da se radi o njegovom stanu za koji je posjedovao papire. Pokrenut je i sudski postupak koji je trajao godinama, ali mu je sud to osporio“, kazao je Vukadinović, ne želeći da otkriva identitet prevarene osobe.
On navodi da je ovaj slučaj jedan u nizu i da bi morao biti upozoravajući kako bi institucije stale na put zloupotrebi ličnih podataka na internetu.
Prema riječima Vukadinovića problematični su i lažni profili na društvenim mrežama koji služe za ucjene, provokacije i uvlačenje nedužnih u svijet sumnjivih i nečasnih radnji.
„Sve je teško dokazivo i teško se tome može stati na put. Pored teške situacije sa klasičnim kriminalom, nemamo dovoljno kapaciteta da se izborimo sa sajber-kriminalom“, dodao je Vukadinović ukazujući i na zloupotrebu bankovnih kartica.
Da Crna Gora nije pošteđena ni nasilja preko interneta, potvrđuje za Blic Crna Gora direktorica Sigurne ženske kuće Ljiljana Raičević. Ona kaže da se toj NVO godišnje obrati 10 do 15 žena koje su se žalile na maltretiranje preko lažnih profila na društvenim mrežama.
„Zloupotreba ima naročito na Fejsbuku gdje je otvoren ogroman broj lažnih profila koji služe za nasilje i provokaciju. Sve počinje zahtjevom za prijateljstvo, preko intimnih razgovora, razmjene fotografija, često i kompromitujućih, koje im muškarci najčešće iznude. To sve dovodi do ugovaranja sastanaka, poslije čega dolazi do ucjena“, rekla je Raičević.
U Ministarstvu za informaciono društvo kažu da Crna Gora ne spada među vodeće zemlje u svijetu kada je riječ o zloupotrebama na internetu u vidu „provala” šifri na bankarskim računima i karticama, kao i društvenim mrežama.
Komentari