On je naglasio da tendencija rasta ovog fenomena iz godine u godinu zabrinjava. Faktora je, kako kaže, više, ali je jedan od glavnih veoma loša ekonomska situacija u crnogorskom društvu, piše RTCG.
"Gubitak posla i neuspjele privatizacije uzimaju svoj danak. Ljudi, domaćini porodice su prepušteni na milost i nemilost jednoj situaciji koja ima sve odlike divljeg kapitalizma“, smatra Vukadinović.
Dvojica od petorice Nikšićana koji su protekle sedmice sebi oduzeli život samoubistvo su izvršili na grobljima prije toga javivši telefonom porodici gdje će ih pronaći.
"Tehnološka dostignuća i moderne komunikacije nijesu izgleda mnogo doprinijele da se smanji broj ljudi koji se odlučuju na šraf u ovakav složeni očajnički korak", ocijenio je Vukadinović.
Kao razlog za samoubistva Nikšićani prepoznaju socioekonomske prilike u zemlji.
"Nesigurna ekonomsko-socijalna situacija, svakodnevna neizvjesnost u borbi za egzistenciju kao i stresovi koji su produkt ovoga vremena dolaze na naplatu između ostalog i na ovaj način. Jesenje sivilo kao i sivilo života u prethodne dvije i po decenije dovodi do ovako tragičnih situacija. Naprosto u jednoj riječi tuga", smatra Vladan Raičević, student filozofije i odbornik DF u lokalnom parlamentu.
Podaci dobijeni od policije pokazuju da je u Nikšiću, u posljednjih pet godina, najviše samoubistava bilo 2011. kada su se u prosjeku tri osobe mjesečno odlučivale na takav čin.
Komentari