Za devet godina 878 poginulih u saobraćaju, za sanaciju kritičnih tačaka potrebno preko 800.000 eura
Ilustracija

Od ukupno 75, do sada u potpunosti realizovane mjere na 34 kritične tačke

Za devet godina 878 poginulih u saobraćaju, za sanaciju kritičnih tačaka potrebno preko 800.000 eura

U periodu od 2004. do 2013. godine, u saobraćajnim nezgodama na putevima u Crnoj Gori smrtno je stradalo 878 osoba. S obzirom da je loše stanje na putevima jedan od uzroka saobraćajnih nezgoda, Vlada je procijenila da je za sanaciju kritičnih tačaka u naredne dvije godine neophodno preko 800.000 eura.

U Vladi naglašavaju da je u prethodnom periodu u Crnoj Gori kroz razne aktivnosti i mjere postignut značajan rezultat u oblasti bezbjednosti saobraćaja na putevima. 

"Iako je broj smrtno stradalih osoba u saobraćajnim nezgodama u Crnoj Gori veći od prosječnog broja poginulih u saobraćajnim nezgodama u Evropskoj uniji, evidentno da je taj broj u periodu od 2007. do 2012. godine bio u konstantnom padu, te da je u 2012. godini za skoro tri puta manji nego u 2007. godini. Porast broja smrtno stradalih lica u saobraćajnim nezgodama na putevima u 2013. godini (74 smrtno stradala u odnosu na 46 u 2012. godinu) imamo kao posljedicu saobraćajne nezgode autobusa koji je prevozio turiste iz Rumunije u kojoj je smrtno stradalo 18 lica", naglašava se u Programu rekonstrukcije i sanacije kritičnih tačaka na državnim putevima od 2014. do 2016.

Troškovi saobraćajnih nezgoda iznose 4,07 odsto BDP-a Crne Gore u 2013. godini

Programom rada Vlade za 2014. godinu predviđena je izrada Programa rekonstrukcije i sanacije kritičnih tačaka na državnim putevima za 2014-2016. godinu. Program ima za cilj da se sagledaju eventualne nove kritične tačke (lokacije sa učestalim saobraćajnim nezgodama) gdje je potrebno primijeniti reduktivne ili preventivne mjere u interesu povećanja bezbjednosti saobraćaja na putevima.

"Analizirajući podatke o broju saobraćajnih nezgoda sa poginulim i povrijeđenim licima, kao i sa materijalnom štetom i sagledavajući ukupne troškove koji su nastali uslijed saobraćajnih nezgoda dolazimo do zaključka da troškovi iznose 4,07 odsto BDP Crne Gore u 2013. godini, odnosno 4,24 odsto BDP u 2012. godini, što je u oba slučaj daleko više od prosjeka država EU, čiji troškovi saobraćajnih nezgoda se kreću oko dva odsto BDP", ističu u Vladi.

Prema statističkim podacima 4-12 odsto saobraćajnih nezgoda se dogodi zbog lošeg stanja puta.

"Da bi se ovaj faktor bezbjednosti promjenio potrebno je izvršiti temeljne promjene u projektovanju, izvođenju, održavanju, eksploataciji puteva, ali takođe i u projektovanju saobraćajne signalizacije i opreme puta", naglasili su u Vladi.

Zbog toga je Ministarstvo saobraćaja i pomorstva u septembru 2014. godine formiralo Radni tim u čijem sastavu su bili službenici Ministarstva saobraćaja i pomorstva-Direkcije za saobraćaj i Uprave policije, sa zadatkom da se izvrši obilazak kritičnih tačaka, utvrdi stepen rizika i definišu prioriteti za sanaciju i rekonstrukciju, a sve u cilju podizanja stepena bezbjednosti i smanjenja broja saobraćajnih nezgoda na putevima.

"Analiza sa aspekta uticaja puta, obuhvatila je analizu saobraćajne signalizacije (vertikalne i horizonatalne), stanje opreme puta, stanja kolovoznog zastora, kao i geometrijske karakteristike put", podsjećaju u Vladi. 

Tom prilikom, dodaju, tim je obišao sve kritične tačake koje su sadržane u Programu rekonstrukcije i sanacije kritičnih tačaka na državnim putevima koji je usvojen 2011. godine. 

“U ovom dijelu izvršen je obilazak svih 75 lokacija koje su bile prepoznate kao kritične. Konstatovano je da je od ukupno 75 kritičnih tačaka koje su bile evidentirane 2011. godine, do sada, u potpunosti realizovane mjere na 34 kritične tačke tj, realizovano je 45 odsto od ukupnog broja kritičnih tačaka, a za 17 je u pripremi ili u toku realizacija (izrada projektne dokumentacije ili izvođenje radova kroz redovno ili investiciono održavanje)", kazali su u Vladi.

Prepoznato 15 novih kritičnih tačaka

Takođe, članovi radne grupe se terenski obišli sve kritične tačake po sugestiji Uprave policije, kao i onih dionica za koje je procijenjeno da su problematične i da kao takve ugrožavaju bezbjednost saobraćaja. 

“Ukupno je pregledano 37 novih lokacija, od čega je 15 prepoznato kao kritične tačke. Za sanaciju i rekonstrukciju 54 kritične tačake u potpunosti ili djelimično nadležno je Ministarstvo saobraćaja i pomorstva-Direkcija za saobraćaj, za 11 u potpunosti ili djelimično Ministarstvo unutrašnjih poslova-Uprava policije, i za pet u potpunosti ili djelimično jedinice lokalne samouprave. Ukupni procijenjeni troškovi za rekonstrukciju i sanaciju kritičnih tačaka iznose 828.700,00 eura", saopštili su iz Vlade, prenosi CDM.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.